Hilye-i Şerif Hakkında Bilgiler ve Hilye-i Şerif İndir

21.08.2022
10.188
Hilye-i Şerif Hakkında Bilgiler ve Hilye-i Şerif İndir

Hilye-i Şerif Hakkında Bilgiler ve Hilye-i Şerif Modelleri İndir

“Hilye-i Şerif nedir? Hilye-i Şerif’in faziletleri nelerdir? Hilye-i Şerif nerelerde bulunur?” sorularının yanıtlarını merak edenler için araştırıp tek çatı altında yayınlıyoruz. Resimlerin kalitesinin yüksek olmasından kaynaklı resimler geç açılabilir.

Hilye-i Şerif nedir?

Hz. Muhammed’in (S.A.V.) sevgisini ifade eden; evlerde, iş yerlerinde bulunan fotoğraf yerine kullanılan sözlerdir. Hz. Muhammed’in (S.A.V.) fotoğrafı olmadığını için, onun simasını fotoğraf gibi tasvir eden sözlere denmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse “Hilye-i Şerif”  Peygamber Efendimizin vasıflarını ve güzelliklerini anlatan O’nun mübarek şekli şemailini zihinlerde canlandıran manzum ve mensur eserlere özel isim olarak verilmiştir.

Allah’ın 99 İsimleri ve Türkçe Anlamları (ESMA-ÜL HÜSNA WORD İNDİR)

Hilye-i Şerif’in faziletleri nelerdir?

Hilye-i Şerif’in taşındığı ya da bulunduğu yerlerde hayır ve bereketlere vesile olduğu, afet, yangın gibi kötülüklerden koruduğu, manevi bir tesir taşıdığı konusunda rivayetler vardır. Hüsnü niyet dairesinde böyle inanılırsa, öyle tecelli edeceğinden şüphe edilmemelidir.

Hilye-i Şerif Hakkında

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) dünyadan ahirete göç edecekleri zaman ashab-ı kiram ‘’Ya Resulallah’Senden sonraya kalıp da cemalini göremezsek halimiz nice olur?” diye ağlaştılar. Sonra kızı Hz.Fatıma boynuna sarılıp ‘’Ey Babacığım! Senin cemalini cemalini göremeyeceğiz halimiz nice olur”diye ağladı.

O zaman Resullullah Efendimiz şu sözleri söyledi: ”Ey kızım Fatıma,ashablarım geliniz. Size vücudumun cevmini yazdırayım. Beni görmek istediğiniz vakit okuyup yüzünüze sürün, hemen beni görmüş gibi olursunuz. Ben dahi sizden razı olurum. Her kim ümmetimden olup da beni görmek istediği vakit okuyup yüzüne sürerse cehennem ona haram olur. Her kim onları yükseğe kaldırıp bakarsa ve bana muhabbetle bağlanırsa Allahu Teala ona cehennemi haram kılar, o kişi kabir azabından emin olur. Mahşer günü çıplak olarak haşre girmez, sırat köprüsünü yıldırım gibi geçer ve benimle birlikte cennete girer. O kişi yönetici ise muradına erer. Allahu Teala ona düşmanlarına karşı yardım eder. Bütün şeytanların şerrinden korur. Her korkusundan emin olur. Her kim bunları yanında taşırsa Allahu Teala And cennetlerini ona konak yapar. Ulemanın beyanına göre içinde Peygamber Efendimiz (s.a.v.) in cemal-i şerifi bulunan eve felaket uğramaz, şeytan ve fakirlik girmez, ateşte yanmaz. Üzerinde taşıyan kişi her türlü musibetten korunur. Ömür ve devleti uzun olur. Ahiret belalarından emin olur. Her ne niyetle kırk gün okursa muradı hasıl olur. Ölümden sonra kefenine koyduran kabir azabı görmez. Yetmiş melek ona dua ve istiğfar eder.

Kaynaklar: : Tirmizi, Şemail ve Menakıb, h. 3638. 2: Nesai, 8/183. 3: Müslim, Fezail b. 9193. 4: Buhari, Libas: 7/57/58; Menâkıb: 4/164/1655, Edebu’lMüfret: 2/520, 659. Harrerehu: El fekir, esseyyid, El Hac Ahmed Arif. 1304 Hicri Miladi 1883

 

WORD olarak İndirmek isteyenler için 6 adet sıkıştırılmış dosyayı sizler için paylaşıyoruz.

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar
  1. Ahmet dedi ki:

    Tesadüfen gezerken buldum sitenizi. Çok güzel dini bilgiler paylaşıyorsunuz. Emeğinize sağlık. Allah razı olsun.