10 Adet Pratik Bilgi (Birinci Sayfa)

23.11.2020
1.251
10 Adet Pratik Bilgi (Birinci Sayfa)

En Pratik Bilgiler

Hayatımızı kolaylaştıran pratik bilgilerden oluşan bu makalede sizlerden gelenleri de zaman ile eklemeyi düşünüyoruz.

1- Olgunlaşmamış bir muzun, yani yeşil bir muzun rengini sarıya dönüştürmek için; sert bir şeftaliyi hafif yumuşaması için yapmanız gereken küçük bir “pratik bilgi” sayesinde ulaşabilirsiniz.

Bunun için “kağıt torba” kullanmanız yeterli olacaktır. Muz veya şeftaliyi kağıt torbaya koyduğunuz takdir de kendi ürettiği “etilen gazı” ile etkileşime girerek hızlı şekilde kıvamına gelirler.

2- Buzdolabında domatesler hemen çürüyor ise yapmanız gereken, domatesin saplı kısmını yani koparılan yeri aşağıya gelecek şekilde koyarsanız daha uzun süre dayanacaktır. Ayrıca bilindiğinin aksine domatesleri buzdolabının dışında oda sıcaklığında saklamanız daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır.

3- Aldığınız muzlar çabuk kararıyor ise ve daha uzun süre dayanmasını istiyor iseniz, muzun sap kısmına yani koparıldığı yere plastik jelatin ile sarmanız yeterli olacaktır.

4- Doğradığınız patatesler çok fazla geldi ve rengi değişecek diye ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Pratik bilgi vermek gerekir ise soğuk suya koyduğunuz patateslerin rengi değişmez ve diriliği deva eder.

5- Aslında en güzeli zamanında tüketilen meyvelerdir. Ancak bazen bu tür pratik bilgiler lazım olabildiğinden paylaşmak her zaman iyidir. Soyduğunuz elmalar fazla geldi saklamak istiyorsunuz. Bunun için 2 bardak su ve bir ölçek bal ile bunu sağlayabilirsiniz.

6- Çeri domatesleri (ufak, kahvaltılık) hızlı bir şekilde nasıl kesilir biliyor musunuz?

Minik domatesleri kase, kavanoz gibi kapağı olan bir mutfak eşyasına, bu domateslerin çokluğuna göre bir kapak ayarlayabilirsiniz. Bu kapaktan iki adet olması gerekmektedir. Çünkü biri altta biri çeri domateslerin üzerine gelecek şekilde koyacaksınız. Aradan yatay şekilde bıçak geçecek kadar boşluk bırakın ve bıçak ile boydan boya kesebilirsiniz.

7- Yarı veya hafif yumuşamış peynirleri rendelemek için yapmanız gereken, yarım saat kadar önceden buzluğa koymanız kolay bir biçimde rendelemenize yardımcı olacaktır.

8- Çok yumuşamış olan bir peynir kalıbını veya buna benzer hamuru kokusuz diş ipi veya temiz bir ip yardımı ile rahatlık ile kesebilirsiniz.

9- Fazla yumuşamış olan tereyağını bir kâse içerisinde buza batırırsanız hızlıca donacaktır.

10- Genelde çiçek ballarında görülen şekerlenme için, bal kavanozunu 5-10 dakika kaynar su dolu kâseye batırırsanız bal eski haline geri dönecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.