10 Adet Pratik Bilgi (İkinci Sayfa)

23.11.2020
1.105
10 Adet Pratik Bilgi (İkinci Sayfa)

En Pratik Bilgiler 2

Daha önce sizler için yayınladığımız ilk makalemiz olan Pratik Bilgiler konumuzun devamı olan bu konumuzda da sizlere 10 adet daha “pratik bilgi” sunuyoruz.

1- Kiraz ve vişne birbirine yakın zamanda olmaktadır. Bunların çekirdeğini çıkarmak isteyenler için “pratik bilgi” olarak bir yere not edin derim. Gerçekten işe yaramaktadır. Boş soda şişesinin üzerine yerleştirin ve çubuk yardımıyla çekirdeğini itin. Çekirdek şişenin içine düşerken meyveniz şişenin ağzında kalacaktır.

2- Zencefili soymak bazen can sıkıcı olmaktadır. Bunun için kaşık kullanarak bunu zorlanmadan yapabilirsiniz.

3- Sarımsak soymak hem can sıkıcı hem de zaman alıcıdır. Kolay bir yol olarak, sarımsağın dişlerini bıçağın arka tarafı ile ezmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede kabukları rahatlıkla ayrılacaktır.

4- Patates kabuğunu çabuk soymak için yapmanız gereken; patatesi önce kaynar suya daha sonra da buza koyarsanız kabuğundan pratik olarak ayırabilirsiniz.

5- Limon gibi asitli meyvelerin daha sulu olmasını isterseniz, mikrodalga fırında 15-20 saniye ısıtmanız yeterli olacaktır.

6- Tencerenin başında beklemek istemediğiniz zamanlarda taşmasını önlemek için tahta bir kaşığı tencerenin üzerine yatay şekilde yerleştirebilirsiniz.

7- Yumurtanın taze olup olmadığını bir kâse soğuk suya koyarak anlayabilirsiniz. Yumurta dibe batıyorsa taze demektir. Yumurta suyun ne kadar üzerinde yüzüyor ise o kadar eski demektir.

8- Yumurtanın kabuğunu kolayca soymak için kaynattığınız suya bir miktar sirke veya karbonat ekleyebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise yumurtanın sığacağı bir bardağa yarısına kadar çeşmeden su koyup lavabonun içinde hızlı bir şekilde ileri geri sallayarak kabuklarının kırılmasını ve çabuk soyulmasını sağlayabilirsiniz.

9- Bayanların baş belası olan kavanoz açmanın pratik yolu ise; kavanoz kapağını sıcak suyun altına tutarsanız metal genleşir ve kavanozu kolayca açabilirsiniz.

10- Tereyağı buzdolabında fazla donduysa ve hemen kullanmanız gerekiyorsa rendeleyerek ihtiyacınız kadarını elde edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.