Limon Ve Limon Suyunun Pratik Faydaları

16.11.2020
1.662
Limon Ve Limon Suyunun Pratik Faydaları

Limon ve Limon Suyunun Başlıca Yararları

Kullanım alanı çok geniş olsa da bazılarının da tam tersine bu eşsiz vitamin deposuna tiki vardır. Yemekler, çorbalar, maden suyu, balık, salataların yanı sıra en büyük özelliği hastalıklarda baş tacı olan üründür “LİMON”. Peki bu sihirli dışı sarı içi sulu meyvenin birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz?

Limon, sindirim sisteminden bağışıklık sistemine destek olmaya, viral enfeksiyonlardan iltihap azaltmaya varıncaya kadar sağlığınız için oldukça önemlidir. Limon aynı zamanda C vitamini, B kompleks vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve lifle dolu bir gıda.

Muhteşem bir C vitamini deposu olan Limon, vücudumuzun doktoru gibidir. Vücudumuzun birçok derdine şifa olan Limon ve suyunun faydaları:

1- PH Alkalin durumu – kronik hastalıklarla savaşmak için vücuttaki alkalin dengesini korumak çok önemli. Limon asit içermesine rağmen, tüketildiğinde vücudun alkalize olmasına yardımcı oluyor.
2- Kanı temizliyor – limon suyu vücudun kandaki toksinleri temizlemesine yardımcı oluyor.
3- Kan şekerini dengeliyor – limon suyu içerisinde bulunan asit, besinlerin kan şekeriniz üzerindeki etkilerini hafifletiyor.
4- Detoks – taze limon suyu böbrekleri ve sindirim sistemini temizliyor. Vücudun toksinleri atmasına yardımcı oluyor.
5- Kemik erimesi – Limon suyunun içinde bulunan C vitamini vücudun kalsiyumu absorbe etmesine ve dolayısı ile kemik erimesi ile savaşmaya yardımcı oluyor.
6- İki yemek kaşığı taze sıkılmıs limon suyu, suyla karıştırılarak hamilelikte içildiğinde, bebegin kemik gelişimine yardımcı oluyor.
7- Uykusuzluk – limon suyu daha iyi uyumanızı sağlıyor.
8- Beynin ve sinirlerin besini – limon suyunun içinde bulunan potasyum, beyne ve sinir hücrelerine yardımcı oluyor. Konsantrasyonu ve hafızayı güçlendirip, sinir sistemini sakinleştiriyor.
9- Enfeksiyon – içerdiği sitrik asit nedeniyle, enfeksiyonlarla savaşmada yardımcı
10- Soğuk algınlığı ve öksürük – bir bardak sıcak suya balla birlikte eklenip, karıştırıldığında nezle ve griple savaşmada çok etkili.
11- Astım – Bir tatlı kaşığı limon suyu, bir miktar ılık suyla karıştırılıp yemeklerden önce içildiğinde, nefes alımına yardımcı oluyor.
12- Mide bulantısı ve araç tutması – limon suyu karıştırılmış su yudumlanarak içildiğinde, mide bulantısının azalmasını sağlıyor.
13- Saç bakımı – saça sürüldüğündü saçın parlamasını ve güçlenmesini sağlıyor.
14- Limon suyunun bu mucizelerinden faydalanmak için, sabahları güne bir bardak ılık suyun içine sıktığınız yarım limon suyu ile başlayın.

– Mide için iyidir. Sıcak su ile karıştırılmış limon sindirim sorunlarınız azaltmaya yardımcıdır. Mide bulantısı, mide ekşimesi ve parazitlere karşı iyi gelir. Hazımsızlık belirtilerini yok eder. Geğirmeyi sağlar ve şişkinliği engeller. Düzenli olarak içildiğinde bağırsakları verimli olarak çalıştırır. Kabızlığa ve safra üretimine iyi gelir. Balgam miktarını azaltır ve safra taşı erimesine yardımcı olur.

– Cilt bakımına iyi gelir. Limon, doğal bir antiseptik ilaçtır, cilt sorunlarında tedavi edicidir. Cildi gençleştirir, yüze parlaklık verir, c vitamini içerir, anti-aging ilaçları etkisini verir. Siyah noktalara ve kırışıklıklara iyi gelir.

– Diş bakımını yapar. Taze limon suyu dişlere uygulandığında diş ağrısını keser. Diş etlerine masaj yapıldığında diş eti kanamalarını durdurur. Ağız kokusunu önler.

– Boğaz enfeksiyonlarını tedavi eder. Boğaz ağrısı, farenjit ve enfeksiyonlarla baş edebilen mükemmel bir meyvedir. Bademcik iltihabına iyi gelir. Gargara yapılabilir.

– Kilo vermede etkilidir. Limon suyu içmek düzenli olarak yapıldığında kilo kaybına yardımcı olur. Yağ yakımını kolaylaştırır. Ilık suya bal ile katıldığında etkilidir. Vücudu forma sokar.

– Yüksek kan basıncını kontrol eder. Yüksek tansiyonda limon suyunun faydalı olduğunu herkes bilir. Yüksek potasyum içerir, kalp sorunlarına iyi gelir, tansiyon düşürür.

– Solunum hastalıklarına iyi gelir. Özellikle astım hastalarında nefes almayı kolaylaştırır.

– Romatizma tedavisi için bire birdir. Diüretiktir ve romatizma tedavisinde kullanılır. Bakteri ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

– Ateşi düşürür. Soğuk algınlığı ve gripte nane limon ile içilir. Ateşi düşürür, gribe iyi gelir.

– Kanı temizler. Kolera ve sıtma gibi hastalıklarda tedavi edicidir. Kanı temizler ve arındırır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.