18 Mart Çanakkale Zafer Resimli Mesajları

18.03.2023
943
18 Mart Çanakkale Zafer Resimli Mesajları

18 Mart Çanakkale Zafer Resimli Mesajları

Çanakkale zaferi tarihi özet

18 Mart 1915’te kazanılmış ve Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” sözleri ile birlikte tarihe adını kazımıştır. Çanakkale zaferine adını yazdıran tüm yiğitlerle birlikte bir kişi daha vardı ki; o kişi; Seyit Onbaşı idi. Kendisinin ağırlığından hemen hemen 4 katı büyüklüğündeki top mermilerini kaldırmıştır.

Çanakkale Savaşı Nasıl Başladı?

Çanakkale savaşı 1. Dünya savaşı sırasında yani 1915- 1916 yılları arasında Gelibolu yarımadasında karadan ve denizden gerçekleşmiştir. Savaş; Osmanlı Devleti Ordusu ve İtilaf Devletleri Ordusu arasında gerçekleşmiştir. İki tarafında ağır kayıplar verdiği savaşta Osmanlı ordusu galip gelmiştir.

Çanakkale Gelibolu yarımadası tarihin o unutulmaz anlarının nesillerce hatırlanması için siperlikleri ve kullanılan geçitleri hala korunmaktadır. O zamanlar Yarbay olan Mustafa Kemal Atatürk’ün “ cephaneniz yoksa süngünüz var. Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” sözlerinin akıllarda yer ettiği o yerlerin hepsi teker teker tarihi dokuları bozulmadan korunmaktadır. Çanakkale Gelibolu Yarımadası’na bir gün giderseniz bu muhteşem tarihe yerinde tanıklık etme fırsatı bulabilirsiniz.

Seyit Onbaşı

Tam adıyla Seyit Ali Çabuk, savaşta gösterdiği kahramanlığıyla tarihe Seyit Onbaşı olarak geçmiştir. Savaş sırasında topları taşıyan vincin bozulması sonrası kısa süreli bir çaresizliğin ardından 215 kg ağırlığındaki top Mermilerini tek başına taşıyarak Ocean zırhlı gemisinin kontrolden çıkmasını ve mayınlara çarparak batırılmasını sağlamıştır.

Çanakkale Dur Yolcu Şiiri

Bir Yolcuya

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda
Gördüğün bu tümsek Anadolu’nda,
İstiklal uğrunda, namus yolunda
Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,
Son vatan parçası geçerken ele,
Mehmed’in düşmanı boğdugu sele
Mübarek kanını kattığı yerdir.

Düşün ki, haşrolan kan, kemik, etin
Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin
Bir harbin sonunda bütün milletin
Hürriyet zevkini tattığı yerdir.

Çanakkale içinde vurdular beni zil sesi indirmek için tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.