Ankara 2022 Ramazan İmsakiye Takvimi

26.03.2022
3.611
Ankara 2022 Ramazan İmsakiye Takvimi

ANKARA için 2022 Ramazan İmsakiye Takvimi, Ankara’da ilk imsak (sahur) vakti ile birlikte Ramazan ayının tüm iftar saatleri belli oldu.

2 Nisan 2022 Cumartesi günü başlayan Ramazan ayında ilk sahura Cuma gecesi kalkılmış olacaktır. “ANKARA  2022 yılı İmsakiye takvimine” göre iftar, sahur saatleri açıklandı. Ankara 2022 İmsakiyesine göre ilk imsak vakti saat 04:59’da giriyor. Ankara ilk iftarı da 02 Nisan CUMARTESİ akşamı saat 19:20’de açacak.

Ankara’da Ramazan’ın son günü olan İşçi Bayramı 1 Mayıs 2022 Pazar günü imsak vakti 04:06’de girecek, iftar için akşam ezanı vakti 19:49’da okunacak.

Ankara İçin 2022 Ramazan Ayı İmsakiyesi 

Ankara için hazırlanan 30 günlük Ankara İmsakiyesinde sahur vakti ve iftar saati ile birlikte sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namaz saatleri de yer almaktadır.

2023 İSTANBUL İmsakiyesini görmek için tıklayınız.

2023 ANKARA İmsakiyesini görmek için tıklayınız.

2023 İZMİR İmsakiyesini görmek için tıklayınız.

Resmi PDF olarak indirmek için tıklayınız.

Orucu kolaylaştıran sahur önerileri:

– “Gece sahura kalkıp geç saatlerde uyuyacağımız için ‘Nasıl olsa evdeyim, gündüz uyurum’ düşüncesiyle uyku düzeni değiştirilmemeli. Çünkü gündüz, metabolizmanın en hızlı olduğu saatlerde uyuyor olmak daha da çok kilo aldıracaktır”
– “Kilo artışı da bağışıklık siteminin zayıflamasında önemli bir faktördür. Gece uykusu vücut için çok değerlidir ancak gündüz kısa süreli bir uyku tercih edilebilir”
– “Yeşil çayın geç saatte tüketilmesi, uykusuzluğa neden olabilir. Sahurda yatmadan önce papatya, melisa, rezene çayını tüketerek hem sıvı tüketimi artırılabilir hem de uyku sorunu çözümlenebilir”
– “İftardan 2 saat sonra evde birtakım egzersiz programları ile harcanılan enerji artırılmalı”

– Gece yatarken bir şeyler atıştırıp uyumak yerine sahuru tam zamanında yapmanız günü daha rahat geçirmenizi sağlar

– Susuz kalmak beden için risklidir bu yüzden sahurda yeterli sıvıyı almak için başta su olmak üzere, ayran, maden suyu, meyve kompostosunu tercih edebilirsiniz

– Taze ve kuru meyveler gün içinde kan şekerinizi dengelemek için uygundur sahurda ağır bir tatlı yemenize gerek yoktur

– Sahurda yiyeceğiniz aşırı tuzlu yiyecekler gün içinde su ihtiyacınızı artırır fazla tuzlu besinleri ( turşu, zeytin, salamarular vb) tercih etmeyiniz. Zeytin seviyorsanız iftarda yemeye özen gösteriniz

– Sahurdan sonra yeniden uykuya rahat ve kolay geçiş için kızartma vb yiyecekler tercih etmemeye çalışın çok sıcak veya aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçının gaz ve mide şikâyetlerinizi tetikleyebilir

– Bağırsaklarınız tembel ise sahurda 1 tatlı kaşığı zeytinyağını domates ve salatalık üzerine dökerek tüketin ve yanında 1-2 kayısı veya hurma yiyin. Lif ve zeytinyağı tuvalete daha kolay çıkmanızı sağlar.

-Sahur sofranızda yumurta bulundurmak oruç kaldığınız sürede daha az acıkmanızı sağlar.

Diyanet İşlerinin Ramazan Rehberi Android indirmek isteyenler için

Etiketler: