Doğru Fondöten Nasıl Seçilir ve Fondöten Sürerken Yapılan 4 Yanlış

13.12.2020
1.163

Makyaj söz konusu olduğunda, doğru fondöten rengini bulmak, evin duvarlarının rengine karar vermekten daha yorucu bir görev gibi gelebilir. Alt tonlardan makyaja nereden başlayacağınızı bilmek için bile, küçük bir güzel sanatlar diplomasına ihtiyacınız olabilir!

Doğru Fondöten Nasıl Seçilir ve Fondöten Sürerken Yapılan 4 Yanlış

Yaşınız ne olursa olsun, herkes cildi genç gösteren bir fondöten ister, ancak güzellik uzmanlarına göre, yanlış tonlarda fondöten seçimi tam tersi bir durum yaratabilir. Bunun için, cilt tonunuza uyan bir ürün kullandığınızdan emin olun, çünkü cilt tonuyla eşleşmeyen bir fondöten, sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir.

Makyaj uzmanları, fondöten renginizin tam olarak eşleşmesini sağlamanın anahtarının renklendirmede olduğunu söylüyor.  Ayrıca, güzellik ürünlerinin olduğu bir mağazaya giderek, ellerinizin arkasına veya bileğinize bir miktar fondöten koymanın size uygun renk uyumu vermeyeceğini vurguluyor, çünkü bilek ve el bölgesindeki cilt dokusu, yüzünüzden tamamen farklı. Bunun yerine, ürünü boynunuza, göğsünüze ve alnınıza uygun şekilde eşleştirebilmeniz için her zaman çene hattından renk örneği almanız gerekir.

Daima çok koyu veya çok açık fondötenlerden kaçının

Bronzlaşmış bir cilt, başlarda genç gibi görünür, ancak bu görünümü bir fondötenle tamamlamaya çalışmak kesinlikle bir makyaj hatasıdır. Cildinizin diğer bölgelerinden farklı tonlardaki fondötenleri uygulamaktan kaçınmalısınız. Biraz fazla gri veya sarı olan fondötenler sizi maske takmış gibi gösterebilir. Daha fazla sıcaklık ve canlılık eklemek istiyorsanız, bunun yerine, allık ve bronzlaştırıcı kullanmayı deneyin.

Aynı şey ince bazlı makyaj malzemeleri için de geçerli. Çok hafif bir fondöten kullanırsanız, ince çizgilerinizi ve kırışıklıklarınızı ön plana çıkarmış olursunuz. Bunu engellemek için, doğal cilt tonunuzu eşitleyen ancak değiştirmeyen bir baz seçmeniz gerekir. Ancak mükemmel ve uyumlu bir fondötenle cildinizdeki kusurları örtebilir ve pürüzsüz bir görünüme ulaşabilirsiniz. Bu nedende makyaj hatalarınıza yol açmayacak ürünü seçmek oldukça önemlidir.

Fondöten Sürerken Yapılan 4 Yanlış

“Doğru yapılan makyaj, mükemmel görünümün anahtarlarından biridir. Ancak makyaj sırasında yapılan bazı basit hatalar istediğiniz görüntüye sahip olamamanıza neden oluyor. Makyaj sırasında en çok hata ise fondöten sürme işleminde yaşanıyor. Fondöten sürerken yapılan 4 yanlış ve çözümlerini sizler için yazdık.”

1. Nemlendirici kullanmamak

Cildinize fondöten sürmeden önce nemlendirmelisiniz. Bu işlem fondöteninizin daha rahat yayılmasını, kalıcı olmasını ve cildinizde daha doğal durmasını sağlar.

Makyajınızı başlamadan önce cildinizi güzelce nemlendirin. Nemlendirici sürdükten hemen sonra fondöten uygulamayın. Aksi takdirde iki katman üst üste gelir ve fondöten cilde oturmaz.

Nemlendiricinizi sürdükten sonra birkaç dakika bekleyin, ardından fondöteni uygulayın.

2. Cilde sert davranmak

Fondöten uygularken cildinize olabildiğince hassas davranmaya dikkat edin. Cildinize ürün uygularken sert davranmak, cildi sağa sola çekiştirmek fondötenin eşit dağılmamasına sebep olduğu gibi erken yaşlanma belirtilerini de ortaya çıkarır.

Fonföten sürerken fırça ya da bir beauty blender’dan yardım alın. Ürünü cildinize hafif dokunuşlarla yedirin.

3. Makyaj ürünlerini temizlememek

Makyaj sırasında kirli malzemeler kullanmak yapılan en büyük hataların başında gelir. Eğer makyaj fırçalarınız veya süngerleriniz kirliyse sakın kullanmayın.

Makyaj süngerleri en çok bakteri üreten ürünlerin başında gelir. Bunları düzenli olarak temizlememek ise önemli cilt sorunlarına neden olur.

4. Fazla fondöten kullanmak

Fazladan fondöten sürmenin daha yoğun kapatıcı etki göstereceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Gereğinden fazla fondöten sürmek, hem ürünü cilde yaymayı zorlaştırır hem de yapay bir görünüme neden olur.

Eğer yoğun kapatıcılık istiyorsanız, fondöteni ince katmanlar halinde iki-üç kere sürebilirsiniz. İnce bir tabakayı cildinize sürün, bekleyin. Ürünün cilde oturmasını bekledikten sonra ince bir kat daha sürün. Ardından sabitleyici pudra kullanarak makyajınızın dayanıklılık süresini artırın.

Öte yandan fondöteni sürerken sadece yüzünüze değil boyun bölgenize de uygulayın. Ürünü sadece çene hizanıza kadar sürmek maske gibi bir görünteye sebep olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.