2G – 3G ve 4,5G Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

21.11.2020
1.164
2G – 3G ve 4,5G Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

2G – 3G ve 4,5G Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

2G ile 3G arasında birçok fark ortaya çıkmasına rağmen şimdi 4G zamanı !

2G’nin yerini almış olsa bile, şu an kullandığımız son teknoloji 3G’de yakında tarih olacak gibi. Çünkü 4G’nin çalışmaları ve testleri yapılmış durumda. Peki 2G, 3G ve 4G ne demek? Arasında ne gibi farklar var?

Sizlere fazla uzun uzadıya anlatıp kafanızı karıştırmak istemiyorum. Çünkü bende bir bilgiyi pratik olarak hemen öğrenmek isteyenlerdenim. Zaten daha ayrıntılı olarak internette bulabilirsiniz.

1G ve 2G : Cep telefonları ilk çıktığında aslında 1G vardı ve sadece konuşma yapabiliyorduk. 2G teknolojisi 1G’nin yerini aldığında ise SMS yani mesaj gönderme özelliğini telefonlara eklemiş oldular. Tabi 2G’ye ayrıca dijital ses kodlama eklenmesi 1G’ye oranla daha kaliteli bir ses akışı sağlamış oldu.

2G ve 3G: 3G sistemi 2001 yılında Japon’lar tarafından kurularak Dünya üzerindeki kalıcı yerini aldı.
2G’de sadece Ses ve SMS var iken, 3G kablosuz teknolojisinde ses, data, video ve uzaktan yönetim gibi gelişmiş multimedya özellikler; e-posta, web sayfası görüntüleme, faks, videokonferans gibi özellikler sunan 3G yüksek hızda internet erişimi de destekleyerek hayatımızı kolaylaştırdı.

Aslında ilk başlarda cep telefonları için kullanılan bu teknoloji artık birçok alanda kullanılmaktadır. Mesela büyük bir içecek firması dolaplarına taktıkları kartlar ile 3G üzerinden bağlanarak kontrol edebiliyor ve hakkında gelişmiş bilgi alabiliyorlar, askeri alanlarda çok amaçlı kullanılmaktadır, ulaştırma, hava, deniz gibi aklınıza gelebilecek her alanda hayatımızda kullanılmaktadır.

Aslında 2G’den 3G’ye geçerken bir geçiş dönemi oldu ve 2.5G’de kullanıldı. Pratik Bilginiz olsun diye kısaca bunda ise mobil şebekeler üzerinden internete erişim imkanı sağlandı.

3G’nin bağlantı hızı; sabit kullanıcılar (hareketsiz) için minimum 2 Mbit/s ve maksimum 14.4 Mbit/s, hareket eden bir araçtaki kullanıcılar için 348 kbit/s’tir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.