Fizik ISI ve SICAKLIK Slayt İndir

30.11.2022
1.652
Fizik ISI ve SICAKLIK Slayt İndir

Fizik ISI ve SICAKLIK Slayt İndir

Fizik ISI ve SICAKLIK Slayt İndir konumuz Lise’de verilen PROJE ödevi için slayt indirerek kullanabilirsiniz. Powerpoint olarak hazırlanan bu sunu 37 sayfadan oluşmaktadır. Aşağıdaki indirme linkinden hemen indirebilirsiniz. Dilerseniz slayt içinde değişiklik yaparak kendinize göre düzenlemeler yapabilirsiniz.

Sıcaklık nedir?

  • Maddeyi oluşturan taneciklerin kinetik enerjilerinin ortalaması ile ilgili büyüklüğe sıcaklık denir. Sıcaklık, taneciklerin sahip olduğu ortalama kinetik enerjileri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar. Bu nedenle sıcaklık bir enerji değil, enerjinin bir ölçüsüdür. Sıcaklığın SI birim sistemindeki birimi K (kelvin) dir. Ancak Celcius (°C) ve Fahrenheit (°F) gibi sıcaklık birimleri günlük yaşamda yaygın olarak kullanılmaktadır. Sıcaklığı ölçmek amacıyla termometre adı verilen araçlar geliştirilmiştir
  • Sıcaklık temel bir büyüklüktür. T harfi ile gösterilir.

 

Powerpoint Sunu içinden Örnekler:

Isı ve sıcaklık arasındaki ilişkinin matematiksel modeli şöyledir:

  • Q = mcΔT
  • Q verilen ısıyı, m maddenin kütlesini, c maddenin öz ısısını, ΔT sıcaklık değişimini gösterir.
  • ΔT = Tson– Tilk şeklinde hesaplanır.

METAL TERMOMETRELER

  • Sıvılı termometreler dışında bir başka termometre çeşidi de metal çifti termometrelerdir. Farklı metallerin farklı genleşme özelliğinden yararlanılarak üretilmişlerdir. Genleşme konusunda metal çiftleri daha ayrıntılı ele alınacaktır. Metal termometreler çok yüksek sıcaklık ölçümlerinin yapıldığı ortamlarda kullanılır.

 

Slayt’ın son 7 sayfası Örnek sorular ile soru cevap şeklinde hazırlanmıştır.

Dosya indir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.