Google Bilinmeyen Arama Yöntemleri

17.03.2022
1.057
Google Bilinmeyen Arama Yöntemleri

Google’da aradığınızı çok daha kolay bulmanızı sağlayacak az bilinen 7 arama yöntemi yani “Google Bilinmeyen Arama Yöntemlerini” sizler için resimli olarak anlatmaya çalışacağım.

1- Bir dosya türüne göre arama yapmak için aramanızın sonuna “filetype:dosyatürü” yazabilirsiniz. Futbol için örnek: “filetype:pdf” “filetype:docx” “filetype:xlsx” gibi

2- Tamamını hatırlamadığınız veya bilmediğiniz cümlenin o kısmına Google’da arama yaparken * ifadesini ekleyerek tamamına ulaşabilirsiniz.

Örnek olarak biz “Canı yanan sabretsin; can yakan da yanacağı günü beklesin.”

3- Ulaşmak istediğiniz sonuçları yalnızca belirli bir sosyal medya platformu içerisinde aratmak için yapacağınız aramanın başına @” ile beraber platformun adını yazın. 

4- Aramanızı daraltmak ve bazı sonuçları hariç bırakmak istiyorsanız, aratacağınız kelimenin yanına ”-” koyup hariç bırakmak istediğiniz kelimeyi yazın. “pratik bilgi evi -mp3” şeklinde bir arama yaptığınızda içinde pratik bilgi evi olan ancak mp3 olmayan sonuçlara ulaşacaksınız.

5- Birebir eşleşen arama: Tam olarak yapacağınız aramayla birebir aynı ifadenin geçtiği sonuçlara ulaşmak için kelimelerin başına ve sonuna tırnak işareti koyun. “pratik bilgi evi” gibi.

6- Sayı aralığında arama: Belirli bir sayı aralığı kullanmak istiyorsanız iki sayının arasına iki nokta koyun. Telefon ₺2000..₺5000 gibi

7- Google Arama çubuğuna bir matematik işlemi yazarak Google‘ı hesap makinesi olarak da kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.