Android Uygulamalarına Gelecek Yeni 6 Özellik

05.12.2020
1.027
Android Uygulamalarına Gelecek Yeni 6 Özellik

Google’ın yaptığı son açıklamaya göre Android tabanlı güncellemeler ile 6 özelliğini kullanıma sunacak. Bunlar kullanıcıların ilgi alanlarına ve en çok kullanıdıkları ilgi alanlarına göre belirlenerek geliştirilen özellikler. Altı özellik şu an için açıklandığı kadarı ile şöyle.

Yeni gelecek özellikler:

1- Gboard’daki emoji sayısı:

Bu yılın başlarında yayınlanan Android Gboard – Google Klavye ile kullanıcılar bugüne kadar 3 milyar kez emoji kullandı. En son gelen güncellemeyle birlikte Emoji Kitchen, yüzlerce yeni emojiye ev sahipliği yapmaya başladı. Kütüphanedeki tüm emojilerin sayısıysa 14.000’in üzerine çıktı. Yeni güncelleme önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcılar için yayınlanacak.

2- Sesli kitaplara otomatik anlatıcı eklenecek:

Google Play’deki kitapların hepsi sesli kitap özelliğine sahip değil. Ancak ABD ve Birleşik Krallık’ta çeşitli yayıncılarla iş birliği yapan Google Play, otomatik olarak anlatılan sesli kitaplara ev sahipliği yapacak. Otomatik olarak sesli anlatılan kitaplar oluşturan yayıncı özelliği tüm yayıncılar için 2021 yılının ilk haftalarında kullanıcılara sunulacak.

3- Voice Access daha da fazlasını yapabilecek:

Özellikle bir engeli nedeniyle telefonunu kullanamayan insanlar için geliştirilen Voice Access, telefonu sesle kontrol etmenizi sağlıyor. Google’ın sunacağı yeni güncelleme sayesinde uygulama, telefonda dolaşmanızı daha da kolay hale getirecek. Yeni özellik Android 6.0 ve üzeri sürüme sahip olan kullanıcılar için beta sürümünde yayınlandı.

4- Haritalar’a ‘Git (Go)’ sekmesi gelecek:

Herhangi bir anda sıklıkla gittiğiniz bir yere gitmek için Haritalar’da o yeri yeniden aratmanız gerekiyordu. Ancak yeni ‘Git‘ sekmesi sayesinde bu yerleri kaydedebilecek, tek bir dokunuşla takip etmeniz gereken rota oluşturulacak. Pek çok kullanıcının hayatını kolaylaştıracak bu özellik önümüzdeki haftalarda yayınlanacak.

5- Android Auto daha fazla ülkeye geliyor:

Google, yaptığı açıklamada önümüzdeki birkaç ay içinde Android Auto’nun yeni ülkelerde kullanılabilir olacağını söyledi. Android Auto, bugün itibarıyla 36 ülkeyle birlikte ülkemizde de kullanıma sunuldu.

6- Nearby Share:

Nearby Share özelliğine gelecek yeni güncellemeyle birlikte Android kullanıcıları, bir tanıdığına Wi-Fi veya mobil internet bağlantısı gerekmeksizin uygulama gönderebilecek. Kullanıcıların bu özellikten faydalanmaları için Google Play’e girip ‘Uygulamaları Paylaş‘ seçeneğine basmaları gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.