Google Translate ve 9 Harika Özelliği

20.03.2022
1.104
Google Translate ve 9 Harika Özelliği

Google Translate ve 9 Harika Özelliği

Google Translate‘in az bilinen 9 harika özelliğini sizlerle paylaşacağız.

1- İlk olarak genelde herkesin bildiği açılan sayfada normal metin yazarak veya kopyaladığınız metni yapıştırarak çeviri yaptırabilirsiniz.

Dokümanlar için çeviri

Daha sonra Dokümanlar yazan yeri tıkladığınızda “docx, pdf, pptx veya xlsx yükleyebilir ve tamamını istediğiniz dile çevirtebilirsiniz.

NOT: Büyüklüğü 10 MB’a kadar olan .docx, .pdf, .pptx ve .xlsx biçimindeki dokümanları çevirebilirsiniz. PDF dosyaları en fazla 300 sayfa olmalıdır. Daha fazla dokümanı veya daha büyük dokümanları çevirmek için Cloud Translation API hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Web siteleri için çeviri

Akademik bir kurum, devlet kurumu, kâr amacı gütmeyen kuruluş ve/veya ticari olmayan web sitesiyseniz Google Çeviri Web Sitesi Çevirmeni widget’ına kaydolmak için uygun olabilirsiniz. Bu araç, web sayfası içeriğini 100’den fazla dile çevirir.

2- Bilmediğiniz kelimeleri favorilere ekleyerek istediğiniz zaman excel formatında dışarı aktarabilirsiniz. Resimde 1 yazan yeri tıkladığınızda favorilere almış olursunuz. Resimdeki 2 yazan yeri tıkladığınızda favorilere aldığınız tüm kelimeleri görebilir ve indirebilirsiniz.

Kaydettiğiniz ve en çok kullandığınız kelimeleri yukarıdaki 2 yazan yeri “Kaydedilenler” tıkladığınızda aşağıdaki resim gibi açılacak ve hepsini görebileceksiniz. Dilerseniz excel olarakta indirebilirsiniz.

3- ”Tap to Translate” özelliği ile telefonunuzda istediğiniz uygulama üzerinde anında çeviri yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ”Tap to Translate” özelliğini aktif etmek ve bilmediğiniz kelimenin üzerine gelip çift tıklamak.

 

4- İnternet olmaksızın da kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken daha öncesinden dosyaları indirmek.

 

5- İnternet sitelerinde bilmediğiniz sitelerin üzerine gelerek tek dokunuşla ister kelime çevirisi isterse de cümle çevirisi yapabilirsiniz.

6- Aşağıdaki örnekte görebileceğiniz gibi İnternet sayfalarını istediğiniz dile çevirebilirsiniz. Aşağıda sizler için kendi sitemizin TR olan sayfasını İNGİLİZCE ‘ye çevirtme işlemini yaptırdık.

İngilizce ‘ye çevrilmiş sayfa aşağıda olduğu gibidir.

7- Telefon kamerası ile anında çeviri yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kamerayı açıp çevirtmek istediğiniz metne gelip fotoğrafını çekmek.

8- Konuşarak aynı anda istediğiniz dile çeviri yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken mikrofona basmak ve konuşmak.

9- Kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini öğrenebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.