Telefonlarda Mobil Veri Nasıl Hızlandırılır

13.11.2022
1.147
Telefonlarda Mobil Veri Nasıl Hızlandırılır

Telefonlarda Mobil Veri Nasıl Hızlandırılır

Telefonlarda Mobil Veri Nasıl Hızlandırılır sorusuna cevap arayanlar için en temel yöntemleri sizler için paylaşacağız. Telefonlarda kullandığınız tüm operatörlerin interneti bazen farklı sebeplerden dolayı yavaşlayabilmektedir. Telefonunuzun internetini hızlandırmak için yapabileceklerinizi sizler için bu konumuzda bulabilirsiniz.

Telefonlarda Mobil Veri Nasıl Hızlandırılır

Telefondaki İnterneti Hızlandırma Yöntemleri:

Şu yüzyılda hiçbirimizin yavaşlamış bir internete tahammülü maalesef yok. Peki akıllı telefonlardaki bu internetin oldukça yavaş olmasından şikayetçi iseniz neler yapılabilir?

Yavaş mobil interneti, şimdiye kadarki en sinir bozucu deneyimlerden biridir. Her zaman telefonu hızlandırmak için bazı akıllı internet ipuçlarını ve püf noktalarını aramaktayız. Yavaş internetin sıkıntısını zaman içerisinde hepimiz yaşamışızdır. Örneğin, WhatsApp’ta bir mesaj göndermeye çalıştığınızda, YouTube videosunu izlediğinizde veya bir haber sitesine göz atmaya çalıştığınızda hiçbir şey yüklenmez ve ekranda bir şeyler dönüp durur.

Bazen bekleriz bezende sinirden kapatıp telefonu çıkarız uygulama veya oyundan. Veya İnstagram, Twitter veya Facebook’ta gezinirken uygulamanın daha fazla içerik yüklemesi uzun zaman alacaktır. Sorun özellikle seyahat ederken veya dışarıdayken sizi etkiliyor olabilir. Akıllı telefonunuz can sıkıntısından dolayı tek kaçış noktanız olduğu dönemlerde bağlantı hızından dolayı çok sinir bozucu olabilmektedir.

Bunlardan herhangi birini yaşadıysanız veya yaşıyorsanız ve mobil internetinizi hızlandırmak istiyorsanız okumaya devam ediniz. Yapması kolay bu rehberle telefonda interneti nasıl hızlandıracağınızı gösteriyoruz.

Telekom şirketlerinin kısıtlamaları, düzensiz internetin ve yavaş hızın normal bir durum olduğu birçok coğrafyamız var. Bazen sorun, Telekom şirketlerinin Telekom kulelerine aşırı yüklenen büyük miktardaki trafiği kaldıramamasıdır. Telekom şirketlerinin davranışlarını değiştiremezken, mobil internet hızınızı artırmak için telefonunuzda bir şeyler yapabilirsiniz. Bu internet ipuçları ve püf noktaları, mobil internet hızınızı artırabilir.

Telefonun İnternetini Hızlandırma Nasıl Yapılır?

  1. Cihazınızı Yeniden Başlatın (Bunu her sıkıntı yaşadığınızda tavsiye ederiz.)
  2. Önbelleğinizi Temizleyin
  3. Uygulamalarınızı kapatın
  4. Uygulamalarınız için otomatik güncellemeyi kapatın
  5. Farklı tarayıcı uygulamaları kullanın
  6. VPN Kullanmayın
  7. Fiziki Sorunları Kontrol Edin
  8. Ağ ayarınızı sıfırlayın (Acil Durumlarda)

 

Telefonlarda Mobil Veri Nasıl Hızlandırılır

Telefonun İnternetini Hızlandırma Yöntemleri Neler?

Herkes daha hızlı internet bir internet bağlantısı ister. Deneyebileceğiniz birçok potansiyel çözüm var ve hepsinin işe yaraması pek mümkün değil. Bazı ipuçları tamamen sahtedir ve diğerleri ise gerçekten teknik bilgi isterler. İnternetinizi teknik bilgiye gerek kalmadan hızlandırmanıza yardımcı olmak için buradayız. Temel olarak söylememiz gereken şey şu ki, yavaş bir internet bağlantısının altında yatan pek çok farklı sebep bulunabilir. Bu yazımızda sizdeki sorunun neden kaynaklanıyor olabileceğine ve bunun üstesinden nasıl gelebileceğinize daha yakından göz atacağız.

1- Yeniden Başlatın

Kulağa basit bir çözüm gibi geliyor olabilir, ancak çoğu durumda akıllı telefonunuzu yeniden başlatmak, eğer sistematik bir sorun yok ise, sorunların üstesinden gelecektir. Eğer telefonu güç düğmesinden kapatıp açmak ile uğraşmak istemezseniz, uçuş modunu etkin hale getirip geri kapatmayı da tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak telefonunuzun ağ ayarları internetinizin yavaş olmasından sorumlu olabilir. Bazen, bu ayarlar karışabilir ve bu, hala çalışıyorsa, mobil internetinizi çok daha yavaş kalmasına neden olacaktır. Telefonunuzun bağlantısını hızlandırmak için ağ ayarlarınızı sıfırlamanızı öneririz.

Bazen telefonunuzun ağ ayarları karışabilir ve internet bağlantınızı olumsuz etkileyebilir. Telefonunuz 4G özellikliyse ancak 3G hatta 2G’de takılı kalmış gibi görünüyorsa, sorunlarınızın nedeni bu olabilir. Alternatif olarak, çok kalabalık bir alanda bir 4G ağındaysanız, bağlantı bazen tüm trafiği idare etmekte zorlanabilir. Bu gibi durumlarda, daha az meşgul bir 3G ağına geçmek aslında işleri hızlandırabilir. Ağ ayarlarınızı sıfırlamak, telefonunuzun internet yapılandırmalarını varsayılan durumlarına döndürerek telefonunuzun “sıfırdan başlamasına” olanak tanır – ardından durumunuza göre 4G veya 3G’yi seçebilirsiniz.

Ancak, kayıtlı Wi-Fi şifrelerinizi ve diğer kayıtlı bilgileri yeniden girmeye hazır olun, çünkü bunların tümü sıfırlamanın bir parçası olarak silinecektir.

2. Önbelleğinizi Temizleyin

Önbellek yalnızca dahili depolama alanınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda yavaş mobil internetinizi de hızlandırabilir. Önbellek yalnızca mobil süreçleri değil, aynı zamanda internet hızını da azaltır. Önbelleğinizi uzun süredir temizlemediyseniz, denemenizi tavsiye ederiz. Kesinlikle internet hızınızı artıracaktır.

3. Uygulamalarınızı kapatın

Günümüzde akıllı telefonlar arka planda çalışan birden fazla uygulamayla bile gayet iyi çalışabilirken, mobil internetiniz için durum böyle olmayabilir. Ne kadar çok uygulama çalıştırırsanız, internet hızınız o kadar yavaş olur. Bu uygulamalardan bazılarını kapatın ve internet hızınızda önemli bir artış görebilirsiniz.

4. Uygulamalarınız için otomatik güncellemeyi kapatın

Uygulama ve oyunların güncellenmesi, akıllı telefonunuzun internet hızınızı düşürmesinin başka bir yoludur. Uygulama güncellemeleri arka planda sessizce gerçekleşirken, etkisini telefonu kullanırken hissedersiniz. Etkili bir çözüm, uygulama güncellemenizi kapatmak ve ertesi gün tamamen güncellenmiş bir akıllı telefonla uyanabilmeniz için yatmadan önce bunları manuel olarak güncellemektir.

5. Farklı bir tarayıcı/lite uygulamaları kullanın

Bu, mobil internet hızınızı tam olarak artırmaz ancak mevcut bant genişliğinizi çok daha verimli hale getirir. Günümüzde pek çok uygulama, çalıştırmak için daha az veri gerektiren hafif bir sürümle birlikte gelir. Benzer şekilde farklı tarayıcıların da farklı veri gereksinimleri vardır. Örneğin Opera mini apk indir, internet hızınızı daha hızlı hissettirecek veri açısından verimli bir tarayıcıdır.

6. VPN Kullanmayın

VPN’leri genellikle trafiğimizin gizli kalmasını istediğimizde kullanırız ancak bu servisler internet hızınızı sandığınızdan çok daha ciddi bir oranda yavaşlatıyor olabilir. Bu nedenle ihtiyacınız olmadığı durumlarda kesinlikle ama kesinlikle VPN kullanmayın. Ayrıca tarayıcınız, sık ziyaret ettiğiniz web sitelerini hızlı bir şekilde yükleyebilmesi için verileri bir önbellekte saklar. Bunun internet deneyiminizi hızlandırması gerekirken, dolu bir önbellek çok dolduğunda telefonunuzu yavaşlatabilir.

7. Fiziki Sorunlara Odaklanın

Eğer bölgenizde sizinle aynı operatörü kullanan diğer kişiler sizden çok daha yüksek hızlar alıyorlarsa, bu durumda akıllı telefonunuzdan ya da SIM kartınızdan şüphelenmeniz gerekebilir. Sorun sürekli bir şekilde devam ediyorsa önce operatörünüz sonrasında ise akıllı telefonunuzla ilgilenen yetkili servis ile iletişim kurun. Kötü bağlantı, mobil veri hizmetinize bağlanırken zorlanmanıza sebebiyet verir. Ve eğer güvenli olmayan bir genel Wi-Fi ağındaysanız, bant genişliği için diğer birçok insanla rekabet ediyor olabilirsiniz.

Reklam engelleyiciler, internet deneyiminizi birden fazla şekilde iyileştirir. Ziyaret ettiğiniz web sitelerinin reklam göstermesini engelleyerek, kendinizi bu siteler arasında slalom yapmak zorunda kalmaktan kurtarırsınız. Ayrıca, tüketmek için orada olduğunuz gerçek içerikle birlikte reklam yüklemeleri gerekmediğinde sitelerin daha hızlı yüklenme eğiliminde olduğunu da görebilirsiniz.

Çevrimiçi arama yapmak için birkaç dakika ayırın; iOS ve Android için kullanılabilen çok çeşitli reklam engelleyicileri göreceksiniz. Cihazınıza herhangi bir üçüncü taraf yazılımı yüklemeden önce hem profesyonel hem de kullanıcı incelemelerine bakın. Ayrıca, varsayılan olarak reklamları engelleyen bir web tarayıcısı da bulabilirsiniz. Aslında, Avast Secure Browser ile hem gizliliğinizi hem de güvenliğinizi artıran çeşitli özelliklerle birlikte reklam engellemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Söz konusu uygulamayı hemen aşağıdan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Telefonlarda Mobil Veri Nasıl Hızlandırılır

8. Ağ ayarınızı sıfırlayın (Acil Durumlarda)

Genellikle gizli kalan çok büyük bir sorun, telefonunuzdaki sorundur. Ağ ayarınız varsayılan olarak otomatik olabilir ve bu genellikle sorun yaratabilir ve internetin yavaşlamasına neden olabilir. Bu İnternet ipucu aslında dengesiz internet hızınızı durduracaktır. Tek yapmanız gereken telefonunuzu alıp Ağ Ayarlarınızı sıfırlamak, sadece bu basit adımları takip edin.

Ayarlar > Mobil Ağlar > Şebeke operatörü > Otomatik olarak seç > Kapat’a gidin. Bundan sonra, şebeke sağlayıcınızı (Farklı bir operatör) manuel olarak arayın ve üzerine dokunun. Telefonunuzu yeniden başlatmanız gerekecektir.

Bunun çalışması için, telefonunuzda daha önce 4G veya LTE Ağı ayarladığınızdan emin olun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.