100. Yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resimleri

26.10.2023
5.003
100. Yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resimleri

100. Yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Resimleri

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır. Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir.

100. yıla özel Cumhuriyet Bayramını kutlamanız için sizlere en özel ve güzel resimli kutlama mesajlarını hazırlayarak sunuyoruz. 20’den fazla fotoğrafı bulabileceğiniz bu konumuzda, beğendiğiniz resimli mesajları dilediğiniz ortamda paylaşabilir ve bu güzel ve özel kutlamaya sizde en özel resimler ile katılabilirsiniz. “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resimleri”

 

29 EKİM’DE NE OLDU?

29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan bir anayasa değişikliğiyle Türkiye’nin yönetim biçimi Cumhuriyet olarak belirlenmiştir. Bunun 101 pare top atışıyla kutlanması aynı gün meclis tarafından kararlaştırılmıştır. Bizler de yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş günü olan 29 Ekim’i her yıl ülkece coşku içinde kutlamaya devam ediyoruz.

Türk halkı için Cumhuriyet Bayramı, milli birlik ve beraberliğin, toplumsal dayanışmanın üst düzeye çıktığı milli bayramlarımızdan birisidir. Kurtuluş Savaşı’nın Türk milletinin zaferiyle sonuçlanmasının ardından ortaya çıkan yönetim boşluğunun kaldırılması amacıyla yeni bir yönetim biçiminin belirlenmesi şarttı. Mustafa Kemal ve arkadaşları yaptıkları çalışmalar sonucu Türkiye’ye yakışır yönetim şeklinin cumhuriyet olduğuna karar verdi. Nihayetinde 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi.

 

Etiketler: