Temizlikte Sirke’nin Faydaları

16.11.2020
994
Temizlikte Sirke’nin Faydaları

Sirke’nin Temizlikteki Faydaları

 

Sağlık bakımından da bir ilaç olan sirke, aynı zamanda pratik temizlik alanında da çok faydalıdır. Sirkenin temizlik alanındaki faydalarından bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

1- Çaydanlıklarda biriken inatçı kireç tortusunu temizlemek için, içine biraz sirke koyup, 15 dakika kadar kaynatın.
2- Yağlı şişelerinizi temizlemek için önce iyice yıkayın, duruladığınız şişeye sodalı su koyup sallayın. 5 dakika kadar salladıktan sonra bu kez içine kahve telvesi ilave edin. Bir süre de bu şekilde sallayıp ardından yıkayın.
3- Bulaşık suyuna bir kaşık sirke katarsanız, kap-kacaklarınız daha güzel yıkanır.
4- Paslanmaz çelik tencereler zaman ile parlaklığını kaybedebilir. Bunun için; sirkeden faydalanabilirsiniz. Bir miktar sirkeyi ateşte ısıtın. Daha sonra yumuşak bez yardımı ile tencereyi ılık sirke ile ovun. Ardından durulayın.
5- Kristallerin ışıl ışıl parlamasını istiyorsanız, yıkadıktan sonra durulama sırasında sirkeli suya batırın. Bu sayede bardaklarınız ve kadehleriniz ışıldayacaktır.
6- Mutfağınızda pişirdiğiniz ve çıkmayan kızartma kokusu mu var? Bir tam fincanın yarısına kadar sirke koyun ve üzerine de su ilave edin. Sonra yaptığınız karışımı ocakta buharlaşana kadar kaynatın.
7- Bayanların çok dert ettikleri kızartma tavalarını korumak için birebirdir. Kızartma tavasına dökceğiniz 2 fincan sirke ile 10 dakika boyunca kaynatmanız, size birkaç ay boyunca yiyeceklerinizin tavanıza yapışmasını önleyecektir.

 

Temizlikte Sirke’nin Faydaları

 

Yukardaki temizlikler haricinde sirkeyi dilediğiniz tüm alanlarda kullanabilirsiniz. Bazı örnekler:

Bilgisayar ve çevre birimleri, buzdolabındaki inatçı lekeler, mikrodalga fırınınızı buharla temizleme, her gün kullandığınız kesme tahtasını mikroplardan arındırmada, bulaşık makinenizin temizliği gibi her alanda kullanamanız mümkündür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.