Beynimizi Pratik Kullanalım

16.11.2020
1.231
Beynimizi Pratik Kullanalım

BEYNİMİZ

Açık havada ve ayakta isek beynimiz %10 daha fazla çalışmaktadır. Önemli kararlar almadan önce yürümek çok faydalıdır. Yürürken kolların sallanması beyin performansı olumlu etkiler. Yabancı dil öğrenmek beyni güçlendirir. Yabancı dil öğrenemesek bile yeni kelimeler hafızaya eklemek ve bunları kullanmak aynı etkiyi gösterecektir. Ayrıca bulmaca çözmek beynimiz için son derece gerekli bir spordur.

Her gün yaptığımız işlere farklılık kazandırmak önemlidir. Mesela işe farklı yoldan gidip eve farklı yoldan dönmek gibi… Güzel Görüntüler beyni ve zihni berraklaştırırken; çirkin görüntüler, ahlaka aykırı görüntüler zihnin öğrenme güçlüğüne sebep olmaktadır. Sesin ahengi de beyne faydalıdır. İyi bir uyku, temiz hava, bol oksijen sağlıklı düşünce için gereklidir. Her şeye zarar veren sigara beyin hücrelerinde de tahribata yol açar.

Tahrip olan beyin hücreleri yenilenememektedir. Sürekli televizyon izleyenlerde beyin performansı düştüğü deneysel araştırmalar ile ispatlamıştır. Küçük yaşta televizyon karşısında oturtulan çocuklarda zihinsel kilitlenme ve öğrenme güçlüğü gözlemlenmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.