Badem Çekirdek En Güzel Nasıl Kavrulur

20.02.2021
2.251
Badem Çekirdek En Güzel Nasıl Kavrulur

Anadolu’ya özgü badem ve çekirdekleri farklı kavurma çeşitleri olsa da bu yöntemde çok lezzetli ve pratik olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz sizlere aşağıda Badem örneğini versekte mantık aynıdır. Bu yöntemi sizler çekirdekte, fındıkta ve cevizde yapabilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken zamandır. Mesela Ceviz diğerlerine göre daha hızlı kavrulduğu için zamanını kısa tutmanızı tavsiye ederiz. Sizlere kolaylık olsun diye çektiğimiz resimlerin üzerine ne yapmanız gerektiği yazılmıştır.

1- Birinci resimde görüldüğü bademleri bir güzel yıkıyoruz. Bu daha sonra kullancağımız malzemeler için önemli olacak.

2- Yıkanılan bademlerin suyunun süzülmesi için süzgeçte bir müddet bekletiyoruz.

3- Süzgeçte suyu süzülen bademleri tepsiye yayarak üzerine bir yemek kaşığı unu eşit şekilde dağıtırız.

4- Eşit şekilde dağıttımız undan sonra yine tepside bulunan bademlerin üzerine bir yemek kaşığı tuz (damak tadınıza göre ayarlama yapabilirsiniz) serperiz. Un ve tuz ekledikten sonra bir güzelce karıştırma işlemini yaparız.

5- 180 dereceye ayarlanmış fırında 30 dakika boyunca kavrulması gerekmektedir. Tabi eşit şekilde kavrulması için tavsiyemiz her 10 dakikada bir tepsiyi karıştırmanızdır.

6- Bademler piştikten sonra sıcak değilde soğumasını beklemenizi tavsiye ederiz. Soğuduktan sonra daha çıtır ve lezzetli olduğunu göreceksiniz. Afiyet olsun.

Yukarıda anlattığımız yöntemle diğer kavrulabilecek olan yiyecekleride yapabilirsiniz. Belki fırında bekleme süreleri farklı olabilirler ancak inanın kendi emeğiniz ile yaptığınız bu kavurma yöntemi ile bir çok kişi tarafından tam not alacaksınız.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.