Kalp ile ilgili şaşırtacak bilgiler!

09.10.2022
698

Kalp neye benzer? Kalp ne kadar kan pompalar? Kalp günde kaç kez atar? Kalp tek başına çalışır mı? Kalbin görevleri nelerdir? Kalp çalışmazsa ne olur? Kalp durması nasıl olur? Kalp hastalıkları nelerdir? Kalbin görevleri nelerdir? Kalp kan pompalamazsa ne olur? Kalp hastalıklarından korunmak için ne yapmalıyız? Kalp gerçekten kırılır mı? Kalbin sesi var mıdır? Kalp krizi nedir? Kalp nasıl durur?

Kalp ile ilgili şaşırtacak bilgiler!

Kalp ile ilgili şaşırtıcı bilgiler!

Doç. Dr. Muhammed Keskin anlatıyor:

Yaklaşık yumruk büyüklüğünde olan kalp, kas dokusundan yapılmış, içinde dört küçük odacık bulunan bir organdır. Sağ kalp vücuttan gelen kanı toplar. Burada biriken kan, sağ karıncığın kasılmasıyla ‘pulmoner kapaktan’ geçerek ‘pulmoner arter’ yoluyla akciğerlere pompalanır. Sol kalp akciğerlerde oksijenden zenginleşmiş kanı toplar. Sol karıncığın kasılmasıyla ‘aort kapağı’ yoluyla ‘aort’a ve dolasıyla da tüm vücuda pompalanmış olur. Bu işlem erişkin bir insanda ortalama dakikada 70 kez tekrarlanır ve ‘nabız sayısı’ olarak adlandırılır.

Bu videoda sizlerin de çok merak ettiği ” Kalp neye benzer? Kalp ne kadar kan pompalar? Kalp günde kaç kez atar? Kalp tek başına çalışır mı? Kalbin görevleri nelerdir? Kalp çalışmazsa ne olur? Kalp durması nasıl olur? Kalp hastalıkları nelerdir? Kalbin görevleri nelerdir? Kalp kan pompalamazsa ne olur? Kalp hastalıklarından korunmak için ne yapmalıyız? Kalp gerçekten kırılır mı? Kalbin sesi var mıdır? Kalp krizi nedir? Kalp nasıl durur? ” sorularına cevap verdim.

00:15 Kalp neye benzer?

00:20 Kalp ne kadar kan pompalar?

00:30 Kalp günde kaç kez atar?

00:40 Kalp tek başına çalışır mı?

01:00 Kalp hastalıklarından korunmak için ne yapmalıyız?

01:10 Kalp gerçekten kırılır mı?

01:30 Kalbin sesi var mıdır?

01:40 Kalp krizi nedir?

01:50 Kalp nasıl durur?

 

 

Doç. Dr. Muhammed Keskin Twitter @kardiyobey

Doç. Dr. Muhammed Keskin Instagram @kardiyobey

Doç. Dr. Muhammed Keskin Youtube Kanalı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.