Yeni Formula 1 İzleyicileri için öneriler

28.11.2022
1.043
Yeni Formula 1 İzleyicileri için öneriler

Yeni Formula 1 İzleyicileri için öneriler; Öncellikle F1‘i yeni izlemeye başladıysanız teknik bilgileri öğrenerek başlamanız gerekir. Böylece yarışı izlerken en azından fikir sahibi olursunuz. Şimdi teknik bilgilere değinelim.

  • Her yılın kendine özel takvimi bulunmaktadır ve yarış tarihleri o takvimlerde yazar. Yarış takvimini veya tarihlerini İnternet üzerinden takip edebilirsiniz.
  • Yılda yaklaşık olarak 20-24 arası yarış oluyor ve bu sayı her sene değişiyor.Örnek vermek gerekirse önümüzdeki senede ki takvimde 24 yarış bulunuyor ve F1 tarihinde ilk defa bir sezonda bu kadar çok yarış bulunuyor.
  • Toplamda 10 takım bulunuyor her takımın 2 pilotu ve kendine ait pit duvarı yani strateji ekibi arıza tespit ekibi gibi bir sürü ekipten insanlar bulunur.
  • Bütün yarışlar pazar günü olur. Ancak Cuma günleri antrenman ve cumartesi günleri sıralama turları olur. Sıralama turları ve antrenmanlara birazdan değineceğim.
  • Dediğimiz gibi Antrenmanlarla ve bu antrenmanlarla birlikte yarış haftası başlar. Antrenmanların mantığı ise gayet basittir. Bütün takımlar hazırlıklarını yapar ve yarış pistine çıkar. Antrenman süresi 1 saattir. İstedikleri kadar tur atarlar ve istedikleri zaman pite girerler. 1 saatin sonunda antrenman birincisi ise en hızlı turu atan kişi olur. Yani kısaca amaç en hızlı tur atmaktır.

  • Sıralama turları ise antrenman ile hemen hemen aynı mantığa sahiptir. Sıralama turları genellikle cumartesi günü olur. Ve bölüm bölüm ayrılır bu bölümlere Q1 Q2 Q3 adı verilir. Açılımı 1. qualifying (eleme) 2. qualifying diye devam eder. Q1’in süresi 16 dakikadır. Q2’nin süresi 15 dakika Q3’ün süresi 14 dakikadır. Sıralama turları Q1 ile başlar ve 16 dakikanın sonunda en yavaş turu atan 5 pilot elenir. Ardından kalan 15 pilot Q2’de devam eder ve gene aynı şekilde 15 dakikanın sonunda en yavaş turu atan 5 pilot elenir. Ve Q3’e geçilir bu klasman diğerlerine göre farklıdır artık eleme yoktur. 10 pilot 1.lik yani pole pozisyonu için savaşır. Ve en hızlı turu atan kişi yarışa 1. sıradan yani poleden başlar.
  • Puanlama sistemi ise şöyledir. Her yarış ilk 10 pilot puan alır.  Puanlar sırasıyla; birinciye 25 puan, ikinciye 18 puan, üçüncüye 15 puan ardından 12, 10, 8, 6, 4, 2 ve 1 olarak paylaştırılır. Ve şampiyonada en çok puanı toplayan takım ve pilot şampiyon olur ve ödüllendirilir.

Teknik bilgilerimiz bu kadardı. Artık sizde bir F1 yarışı izleyebilirsiniz!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.