Namazın Önemi Ve Faydaları Ödevi

18.10.2022
1.085
Namazın Önemi Ve Faydaları Ödevi

İslam’da İslam’ın şartlarından olan “Namaz Kılmak” önemi ve faydaları hakkında hazır ödev olarak sunuyoruz. Word ödev şeklinde olan çalışmamızı aşağıdaki indirme linkinden indirip ister çıktı alıp ödev olarak, isterseniz çalışmak için cihazınızdan kullanabilirsiniz.

İbadetlerin bir hedefi de, insanı ruhen ve bedenen sağlam tutmak,  ruhi ve bedeni hastalıklara karşı korumak; hatta malının sağlığını bile korumaktır. Çünkü namaz gibi ibadet ve yıkanmayı Ön şart kabul etmekle beden temizliğine, özellikle namaz, oruç ve hac insanın ruhi temizliğe vasıtasıdır.

Namaz kılan insanların gerek kalça, gerek diz ve gerekse ayak bileği ve kol omuzu, dirsek ve el bileği eklemleri de devamlı işleyen bir makine gibi olduğundan, eklemlerde meydana gelecek bütün romatizma hastalıklarından, dejeneratif hastalıklardan salim oldukları gün apaçık ortadadır. Zaten bu hastalıklar İslam dini ile yakından uzaktan alakası olmayan Hıristiyanlarda ve namaz kılmayan insanlarda daha fazla görülürler. Bu eklem hastalıklarından insanı koruması bile namazın en iyi taraflarından birini teşkil eder.

Namazın ruhi yapımıza getirdiği rahatlamalar:

Hiç değilse günde kırk rek’at namazda bir saat dünya telaşının hırçın etkilerinden uzaklaşırız.

Namaz kılanlar namazlarını devam ettirebilmek için, ayet-i kerimenin de emrettiği gibi, aşırılıklardan, dolayısıyla şerlerden uzak kalır. İhtiras ve buna bağlı streslerden de büyük ölçüde kurtulur.

Namaz kılanlarda tevekkül duygusu otomatik olarak gelişir. Ruh hastalıklarında büyük etkisi olan vesvese böylece tahrip imkanı bulamaz. Şüphesiz şeklen de olsa namaz kılanlar, imanın hiç değilse en yüzeyde taktikçisi olduğundan, ruhi yapılarında birbirine zıt kargaşalar yerine sentezini bulmuş rahatlıklar vardır.

Namazın Faydaları Ödevini WORD indirmek için

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.