Dünyanın En Zeki Hayvanları

24.11.2020
1.243

Dünyanın En Zeki Hayvanları

Rakunlar

Son derece sevimli bu hayvanlar aynı zamanda son derecede de zekilerdir. Bilim adamları bu hayvanın hareketlerini ve beyninin sırlarını araştırmışlardır. Rakunlar 300 farklı komutu rahatlıkla hatırlayıp onu uygulayabilirler. Daha sonra beyinlerinin en ufak şeyi bile çok uzun süre boyunca unutmadıklarını öğrenmişlerdir. Aynı zamanda bir meyve yerken meyve temiz olsa dahi suyla yıkamaları dikkat çekicidir.

Deniz Aslanları

Denizaslanları da dünya üzerinde en zeki hayvanlar arasına girmektedir. Bu hayvanlar bilim adamlarının kendi geliştirdikleri işaret dilini kolay bir şekilde öğrenebilmişlerdir. Ayrıca bu hayvanlar mantıkları ile karar verme yeteneklerine sahiptirler.

Güvercinler

Eski zamanlarda Postacı Kuşluğu görevini yapmıştır. Posta kuşu olma nedeni ise bulunduğu coğrafyaya hakim olmaları ve çok iyi yön bulma yetenekleri vardır.

Şahinler

Avcı olarak iyi olan şahinler aynı zamanda güvercinler gibi Posta Kuşluğu görevini üstlenmişlerdir. Yön bulma ve görsel hafızaları iyi olduğu için Postacı Kuşluğu görevini üstlenmiştir. Eğitimi de işte bu yeteneklerinden dolayı kolay olan bir hayvan olmaktadır.

Fareler

Günümüzde farelerin zekası ve hafızası çok fazla indirgense de, araştırmacılar farelerin oldukça zeki hayvanlar olduklarını söylemektedir. Hatırlamaya yardım eden çok fazla süreli hafızaları ve hızlı değişen durumlara oldukça kolay adaptasyonları çok üst düzeydedir.

Maymunlar

Maymunlar insana benzerlikleriyle dikkat çeken hayvanlardır. Çoğu yönleriyle de insanlar gibi düşünme yetenekleri ve hareket etme kapasiteleri vardır. Gruplara katılma, iş birliği gibi grup faaliyetleri olduğu için insanlara az da olsa benzerlik gösterirler.

Ahtapotlar

 

Ahtapotlar omurgasızlar sıralamasında en üstte yer almaktadır. Bir hayvanat bahçesinde araştırmacıların yaptığı gözleme göre ahtapotların gözlem yolu ile bir şeyi öğrendiği gözlemlenmiştir. Ahtapotlar bir şeyin büyüklükleri, parlaklıkları gibi ayırt edebilecek bir zeka seviyesine sahiptirler.

Yunuslar

Discovery News’a göre yunusların büyük bir beyinleri var. Ve bu beyinde planlanmış, farkında ve fazlasıyla uyanık bir karar mekanizmasıyla çalışan bir sistemleri bulunuyor. Emory Üniversitesi’nden yunus uzmanı Lori Marino’nun Discovery News’a yaptığı açıklamaya göre “ Eğer insanlardaki zeka seviyesi hayvanlarla kıyaslanırsa yunusların insanların zeka seviyesine çok yakın olduğu görülebilir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.